Masaż – idealny dla ciała i ducha

Masaż od wieków znajduje zastosowanie nie tylko w leczeniu wielu schorzeń i chorób narządów ruchu, ale również w przywracaniu równowagi psychicznej organizmu. I chociaż rodzajów masażu jest wiele i różnią się one pod wieloma względami – mają jedną wspólną cechę – profesjonalnie wykonane, pozytywnie wpływają na kondycję organizmu.

Starożytne korzenie

Początkowo masaże stanowiły część religijnej obrzędowości. Z czasem jednak stały się powszechnie dostępne, jako element medycyny ludowej. Starożytne Chiny, Indie, czy Grecja – to właśnie tam rozwijano ich kolejne formy, wykorzystując je nie tylko do leczenia konkretnych jednostek chorobowych, ale też na przykład przygotowywania sportowców przed zawodami sportowymi.

Na czym polega masaż?

Podstawą każdego masażu, czy to sportowego, leczniczego, czy relaksacyjnego, jest pobudzenie tkanek, poprzez które chcemy wywrzeć wpływ na organizm. Temu pobudzeniu służą odpowiednie chwyty powodujące rozszerzenie naczyń krwionośnych, a tym samym zwiększenie przepływu krwi. Dzięki temu substancje odżywcze i tlen łatwiej docierają do tkanek, a substancje toksyczne są z organizmu usuwane. Co więcej masowane mięśnie pobudzają receptory nerwowe, które przenoszą działanie masażu na każdy układ, każdy narząd naszego ciała.

Wpływ masażu na ciało

Masaż w sposób wszechstronny wpływa na nasze ciało. Dlatego też znajduje zastosowanie w leczeniu i niwelowaniu wielu dolegliwości. Tymi podstawowymi są choroby i urazy narządów ruchu oraz kręgosłupa. Poza tym doskonale sprawdza się również przy problemach z krążeniem krwi, czy cellulitem. Wykonywane w kierunku przepływu płynów ustrojowych ruchy terapeuty pomagają regenerować i usprawniać niemal wszystkie funkcje naszego organizmu.

M3asaż a nasza psychika

Oprócz tego, że działają na ciało, masaże mają też dobroczynny wpływ na naszą psychikę. Pomagają się odprężyć i zrelaksować. Co więcej udowodniono klinicznie, że podczas masażu pacjent wyzbywa się lęków oraz negatywnych emocji. Jest to więc doskonały sposób leczenia zaburzeń i chorób psychicznych, w tym depresji czy nerwicy.

Rozpowszechnione już w starożytności, dzisiaj cieszą się ogromną popularnością. Masaże to niezwykle skuteczne i przyjemne formy terapii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *